Plugins - Admin Columns - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (397 entries)

en: View all Pro features
ru: Просмотреть все функции Pro

en: Network Enable
ru: Разрешить для сети

en: Enable
ru: Включить

en: Horizontal Scrolling
ru: Горизонтальная прокрутка

en: Preferences
ru: Предпочтения

en: Search
ru: Найти

en: Filters
ru: Фильтры

en: Conditionals
ru: Условия

en: optional
ru: необязательно

en: More details
ru: Подробнее

en: Album
ru: Альбом

en: Network Active
ru: Сеть активна

en: Post Status
ru: Статус записи

en: Misc
ru: Разное

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Products
ru: Товары

en: Social
ru: Соцсети

en: Block Editor
ru: Редактор блоков

en: Post Formats
ru: Форматы записей

en: Welcome Screen
ru: Экран приветствия

en: Admin Menu
ru: Меню администратора

en: Key
ru: Ключ

en: Super Admin
ru: Супер Админ

en: Column Name
ru: Название столбца

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Bulk Edit
ru: Массовое редактирование

en: Add Filter
ru: Добавить фильтр

en: Bulk Editing
ru: Массовое редактирование

en: All Post Types
ru: Все типы сообщений

en: Go Pro
ru: Перейти на Pro

en: Original
ru: Оригинал

en: Read Time
ru: Время прочтения

en: Password Protected
ru: Защищено паролем

en: Number Format
ru: Формат числа

en: Thousands separator
ru: Разделитель тысячных

en: Decimals
ru: Десятичные

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Icon
ru: Выбрать значок

en: Local Path
ru: Локальный путь

en: Events Calendar
ru: Календарь мероприятий

en: You can also use your admincolumns.com account to access support through %s!
ru: Вы также можете использовать свою учетную запись admincolumns.com для доступа к поддержке через %s!

en: Value: Should contain one or more User IDs, separated by commas.
ru: Значение: должно содержать один или несколько идентификаторов пользователей, разделённых запятыми.

en: Value: Should contain a URL.
ru: Значение: должно содержать URL

en: Value: Should contain one or more Post IDs, separated by commas.
ru: Значение: должно содержать один или несколько идентификаторов записей, разделённых запятыми.

en: Value: Should contain one or more Attachment IDs, separated by commas.
ru: Значение: должно содержать один или несколько идентификаторов вложений, разделённых запятыми.

en: Value: Should contain one or more Image URLs or Attachment IDs, separated by commas.
ru: Значение: должно содержать одно или несколько URL изображений или идентификаторов вложений, разделённых запятыми.

en: Value: This will show if the field has content or not.
ru: Значение: это отобразится, если в поле есть содержимое или нет.

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Filtering
ru: Фильтрация

en: Export
ru: Экспорт

en: Edit your content directly from the overview.
ru: Изменяйте содержимое прямо из списка просмотра.

en: Only %s for 1 site
ru: Только %s для 1 сайта

en: Get add-ons for ACF, WooCommerce and many more
ru: Получите дополнения для ACF, WooCommerce и многих других

en: Export all column data to CSV.
ru: Экспорт всех данных столбца в CSV.

en: Sort & Filter on all your content.
ru: Сортировка и фильтрация всего вашего контента.

en: Upgrade to PRO, and take Admin Columns to the next level:
ru: Обновите до PRO и получите новые возможности Admin Columns:

en: Do you like Admin Columns?
ru: Вам нравится Admin Columns?

en: Select type
ru: Выбрать тип

en: WordPress Time Format
ru: Формат времени WordPress

en: This will determine how the time will be displayed.
ru: Формат отображения времени

en: Time Format
ru: Формат времени

en: No limit
ru: Без ограничений

en: Limit text to a certain number of characters or words
ru: Ограничить текст определенным количеством символов или слов

en: Text Limit
ru: Ограничение текста

en: Download
ru: Скачать

[ctx: post]
en: View Public %s Author Page
ru: Просмотреть публичную страницу автора %s

[ctx: post]
en: Edit %s Author
ru: Редактировать %s автора

[ctx: post]
en: View %s
ru: Просмотреть %s

[ctx: post]
en: Edit %s
ru: Изменить %s

en: Use an icon instead of text for displaying.
ru: Использовать иконку вместо текста для отображения.

[ctx: post]
en: Featured Image
ru: Изображение записи

en: Maximum number of items
ru: Максимальное количество элементов

en: Number of Items
ru: Количество элементов

en: Include missing sizes?
ru: Включить отсутствующие размеры?

en: Site Options
ru: Настройки сайта

en: current
ru: текущий

en: Network Site:
ru: Сайт сети:

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Public
ru: Публичный

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Count
ru: Количество

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

en: Missed schedule
ru: Просрочено

en: Scheduled
ru: Запланированное

en: Title Only
ru: Только заголовок

en: Allow Comments
ru: Разрешить комментарии

en: More Tag
ru: Тег Далее

en: Menu
ru: Меню

en: Height : %s px
ru: Высота : %s px

en: Width : %s px
ru: Ширина : %s px

en: Missing image file for size %s.
ru: Отсутствует файл изображения для размера %s.

en: original
ru: оригинал

en: Alternative Text
ru: Альтернативный текст

en: Password protected
ru: Защищено паролем

en: Pending for review
ru: На утверждении

en: Draft
ru: Черновик

en: Published
ru: Опубликовано

en: Private
ru: Личное

en: Use an icon instead of text for displaying the status.
ru: Используйте значок вместо текста для отображения статуса.

en: Use an icon?
ru: Использовать иконку?

en: Current excerpt is generated from the content.
ru: Текущая цитата генерируется из контента.

en: Excerpt is missing.
ru: Цитата отсутствует.

en: User Nicename
ru: Имя пользователя

en: Send me the discount
ru: Прислать мне скидку

en: Prices starting from %s
ru: Цены начиная от %s

en: Invalid method.
ru: Недопустимый метод.

en: Invalid column.
ru: Недопустимая колонка.

en: Invalid list screen.
ru: Недопустимый экран списка.

en: Invalid item ID.
ru: Неверный ID элемента.

en: By default: %s
ru: По умолчанию: %s

en: Maximum number of words
ru: Максимальное количество слов

en: Word Limit
ru: Лимит слов

en: Auto
ru: Авто

en: Display
ru: Отображать

en: No taxonomies available.
ru: Нет доступных таксономий.

en: Select a repeater sub field.
ru: Выберите повторяющиеся поля

en: Separator
ru: Разделитель

en: Whitespace
ru: Пробел

en: New line
ru: Новая строка

en: Comma Separated
ru: через запятую

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Password
ru: Пароль

en: No fields available.
ru: Нет доступных полей.

en: Custom Size
ru: Произвольный размер

en: Full Size
ru: Полный размер

en: Image Size
ru: Размер изображения

en: Height in pixels
ru: Высота в пикселях

en: Width in pixels
ru: Ширина в пикселях

en: in %s
ru: в %s

en: %s ago
ru: %s назад

en: date and time formatting
ru: форматировании даты и времени

en: Learn more about %s.
ru: Узнать больше о %s.

en: Custom:
ru: Произвольно:

en: The %s can be changed in %s.
ru: %s можно изменить в %s.

en: WordPress Date Format
ru: Формат даты WordPress

en: or
ru: или

en: For example: %s.
ru: Например: %s.

en: The difference is returned in a human readable format.
ru: Разница возвращается в читаемом формате.

en: Time Difference
ru: Разница во времени

en: Multiple
ru: Многозначные

en: Choice
ru: На выбор

en: Relational
ru: Родственные

en: Basic
ru: Базовые

en: Number of Fields
ru: Количество полей

en: True / False
ru: Да / Нет

en: Has Content
ru: Контент

en: Number
ru: Число

en: Text
ru: Текст

en: Multiple IDs should be separated by commas.
ru: Несколько идентификаторов должны быть разделены запятой.

en: Field
ru: Поле

en: Leave empty for no limit
ru: Чтобы не ограничивать оставьте поле пустым

en: Maximum number of characters
ru: Максимальное количество символов

en: Character Limit
ru: Лимит символов

en: Display Options
ru: Настройки отображения

en: This text will appear after the column value.
ru: Этот текст будет отображаться после значения колонки.

en:  or
ru: или

en: Hide
ru: Скрыть

en: Website
ru: Сайт

en: Show Toolbar
ru: Показать панель инструментов

en: Shortlink
ru: Короткая ссылка

en: Standard
ru: Стандартный

en: Full Path
ru: Полный путь к файлу

en: Discount is valid until %s
ru: Скидка действует до %s

en: Show %s button on table screen.
ru: Показывать кнопку %s на экране таблицы.

en: Notice
ru: Уведомление

en: Instructions
ru: Инструкции

en: our documentation
ru: наша документация

en: The Admin Columns plugin has undergone some major changes in version 4.
ru: Плагин Admin Columns претерпел некоторые существенные изменения в версии 4.

en: View documentation
ru: Посмотреть документацию

en: The action %s used on this website is deprecated since %s.
ru: Действие %s, используемое на этом веб-сайте, устарело с %s.

en: The filter %s used on this website is deprecated since %s.
ru: Фильтр %s используется на сайте и считается устаревшим с версии %s.

en: Deprecated Actions
ru: Устаревшие действия

en: Deprecated Filters
ru: Устаревшие фильтры

en: Help
ru: Помощь

en: Close
ru: Закрыть

en: Clear all columns
ru: Очистить все колонки

en: I'm using Admin Columns for WordPress!
ru: Я использую Admin Columns для WordPress!

en: Your First Name
ru: Ваше имя

en: Your Email
ru: Ваш Email

en: Submit your email and we'll send you a discount for %s off.
ru: Напишите свой электронный адрес и мы отправим купон на %s скидку.

en: Get %s Off!
ru: Получите %s скидку!

en: You need at least one column
ru: Вам нужна по крайней мере одна колонка

en: Available
ru: Доступно

en: Recommended
ru: Рекомендуется

en: Create multiple columns sets
ru: Создавайте наборы колонок

en: Take Admin Columns to the next level:
ru: Поднимите Admin Columns на уровень выше:

en: Upgrade to
ru: Обновить до

en: The columns for %s are read only and can therefore not be edited.
ru: Столбцы для %s доступны только для чтения и поэтому не могут быть изменены.

en: Please visit the %s screen once to load all available columns
ru: Пожалуйста, посетите экран %s один раз для загрузки всех доступных колонок

en: Restore columns
ru: Восстановить колонки

en: Settings for %s restored successfully.
ru: Настройки для экрана %s успешно восстановлены.

en: View %s screen
ru: Посмотреть экран %s

en: Invalid response.
ru: Недопустимый ответ.

en: Leave blank to display the URL
ru: Оставьте пустым для отображения URL-адреса

en: Link Label
ru: Ярлык ссылки

en: the addons page
ru: страница аддонов

en: Did you know Admin Columns Pro has an integration addon for %s? With the proper Admin Columns Pro license, you can download them from %s!
ru: Знаете ли Вы, что Admin Columns Pro имеет возможность интеграции с %s? С лицензией Admin Columns Pro Вы можете скачать их с %s!

en: Custom Fields
ru: Произвольные поля

note: Description of the plugin
en: Customize columns on the administration screens for post(types), pages, media, comments, links and users with an easy to use drag-and-drop interface.
ru: Позволяет добавлять, удалять, изменять и переставлять местами колонки в таблицах на экранах записей, страниц, комментариев и т.д. в админ-панели WordPress.

en: Edit columns
ru: Редактировать колонки

en: Upgrade
ru: Обновить

en: Settings for %s updated successfully.
ru: Настройки для экрана %s успешно обновлены.

en: Users
ru: Пользователи

en: Media
ru: Медиафайлы

en: Links
ru: Ссылки

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comments
ru: Комментарии

en: Get this add-on
ru: Получить это дополнение

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Active
ru: Активен

en: Add Column
ru: Добавить колонку

en: For full documentation, bug reports, feature suggestions and other tips <a href='%s'>visit the Admin Columns website</a>.
ru: Полная документация, отчёты об ошибках, предложения и прочее - <a href='%s'>на сайте Admin Columns</a>

en: Support
ru: Поддержка

en: Buy Pro
ru: Купить Pro

en: Tweet
ru: Твиттер

en: Rate
ru: Голосовать

en: We would really love it if you could show your appreciation by giving us a rating on WordPress.org or tweet about Admin Columns!
ru: Мы будем очень рады, если Вы поставите свою оценку в рейтинге на WordPress.org или расскажете об Admin Columns в Твиттере!

en: Woohoo! We're glad to hear that!
ru: Мы рады слышать это!

en: Forums
ru: Форумы

en: Docs
ru: Документация

en: Check out our extensive documentation, or you can open a support topic on WordPress.org!
ru:  с нашей обширной документацией или откройте тему  WordPress.org!

en: What's wrong? Need help? Let us know!
ru: Что-то не так? Нужна помощь? Дайте нам знать!

en: Are you happy with Admin Columns?
ru: Вам нравится Admin Columns?

en: Get Admin Columns Pro
ru: Получить Admin Columns Pro

en: Columns
ru: Столбцы

en: Warning! The %s columns data will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
ru: Внимание! Настройка колонок для экрана %s будет сброшена. Это необратимое действие.

en: Update
ru: Обновить

en: Store settings
ru: Настройки сохранения

en: Add-ons
ru: Дополнения

en: Settings
ru: Настройки

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Others
ru: Другое

en: Warning! ALL saved admin columns data will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
ru: Внимание! Все сохранённые ранее настройки колонок будут сброшены. Это необратимое действие.

en: Delete all column settings and restore the default settings.
ru: Удалить все настройки столбцов и восстановить настройки по умолчанию.

en: Restore Settings
ru: Восстановить настройки

en: Save
ru: Сохранить

en: General Settings
ru: Основные настройки

en: Value: Can be either a string or array. This will display a count of the number of times the meta key is used by the item.
ru: Значение: Может быть строкой или массивом. Будет отображать сколько раз мета ключ использовался элементом.

en: Value: Hex value color, such as #808080.
ru: Значение: значение цвета в формате HEX, например #808080.

en: Value: Should be a 1 (one) or 0 (zero).
ru: Значение: должно быть 1 (один) или 0 (ноль).

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Value: Can be unix time stamp or a date format as described in the <a href='%s'>Codex</a>. You can change the outputted date format at the <a href='%s'>general settings</a> page.
ru: Значение: Может быть временной меткой Unix или датой в формате  как описано в <a href='%s'>Кодексе</a>. Вы можете изменить формат даты на странице <a href='%s'>общих настроек</a>.

en: Value: Integers only.<br/>If you have the 'sorting addon' this will be used for sorting, so you can sort your posts on numeric (custom field) values.
ru: Значение: Только целые числа.<br/>Если у Вас есть 'дополнение для сортировки', значение будет использоваться для сортировки. Вы сможете сортировать Ваши записи по числовым значениям (произвольных полей).

en: Value: Should be an array. This will flatten any ( multi dimensional ) array.
ru: Значение: должно быть массивом. Любой массив будет преобразован в одномерный.

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
ru: Значение: Выведет первые 20 слов содержания записи.

en: Value: Can be either a string or array. Arrays will be flattened and values are seperated by commas.
ru: Значение: Может быть строкой или массивом. Массивы будут сведены и значения разделены ',' запятыми.

en: The custom field column uses the custom fields from posts and users. There are 14 types which you can set.
ru: Колонка «Произвольное поле» использует произвольные поля записей и пользователей. Можно выбрать из 14 типов.

en: By clicking on the triangle you will see the column options. By using the draggable slider you can set the width of the columns in percentages.
ru: Нажав на треугольник, Вы увидите параметры колонки. С помощью перетаскивания ползунка можно задать ширину колонок в процентах.

en: Change column width
ru: Изменить ширину колонки

en: By clicking on the triangle you will see the column options. Here you can change each label of the columns heading.
ru: Нажав на треугольник, Вы увидите параметры колонки. Здесь вы можете изменить ярлыки заголовков колонок.

en: Change label
ru: Изменить ярлык

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
ru: Путем перетаскивания столбцов можно изменить порядок, в котором они будут отображаться.

en: Change order
ru: Изменить порядок

en: This plugin is for adding and removing additional columns to the administration screens for post(types), pages, media library, comments, links and users. Change the column's label and reorder them.
ru: Этот плагин предназначен для добавления и удаления дополнительных колонок к таблицам экранов записей (всех типов), страниц, медиа-библиотеки, комментариев, ссылок и пользователей. Вы можете измените ярлыки колонок и их порядок.

en: Default settings successfully restored.
ru: Настройки по умолчанию успешно восстановлены.

en: %s column is already present and can not be duplicated.
ru: Колонка %s уже существует и не может быть продублирована.

en: Admin Columns Settings
ru: Настройка Admin Columns

en: find answers to frequently asked questions
ru: найдите ответы на часто задаваемые вопросы

en: Admin Columns forum on WordPress.org
ru: Admin Columns форум на WordPress.org

en: You can also find help on the %s, and %s.
ru: Вы также можете найти помощь на %s и %s.

en: our forum
ru: наши форумы

en: documentation page
ru: страницу документации

en: We're sorry to hear that; maybe we can help! If you're having problems properly setting up %s or if you would like help with some more advanced features, please visit our %s.
ru: Мы сожалеем, но может быть мы можем помочь! Если у Вас возникли проблемы с настройкой %s или Вы хотите помочь расширить возможности плагина, пожалуйста, посетите нашу %s.

en: Permanently hide notice
ru: Постоянно скрывать уведомления

en: Leave a review!
ru: Оставить отзыв!

en: click here
ru: нажмите здесь

en: We don't mean to bug you, but you've been using %s for some time now, and we were wondering if you're happy with the plugin. If so, could you please leave a review at wordpress.org? If you're not happy with %s, please %s.
ru: Мы не хотели бы Вас беспокоить, но Вы уже некоторое время используете %s, и нам интересно довольны ли Вы плагином. Если да, не могли бы Вы оставить свой комментарий на wordpress.org? Если у Вас есть какие-то проблемы с %s, пожалуйста, %s.

en: Find out more
ru: Узнайте больше

en: Admin Columns Pro offers full %s integration, allowing you to easily display and edit %s fields from within your overview.
ru: Admin Columns Pro предлагет полную интеграцию %s. Это позволяет легко отображать и редактировать %s поля непосредственно в окне обзора записей.

en: View Public Post Author Page
ru: Публичная страница автора

en: Edit Post Author
ru: Редактировать запись автора

en: View Post
ru: Посмотреть запись

en: Edit Post
ru: Редактировать запись

en: This is the name which will appear as the column header.
ru: Имя, которое будет отображаться в качестве заголовка столбца.

en: Label
ru: Ярлык

en: Name
ru: Имя

en: Choose a column type.
ru: Выберете тип столбца.

en: Clone
ru: Клонировать

en: Display format
ru: Отображаемый формат

en: User Email
ru: Email пользователя

en: User Login
ru: Логин пользователя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: First Name
ru: Имя

en: Display Name
ru: Отображаемое имя

en: After
ru: После

en: This text will appear before the column value.
ru: Этот текст будет отображаться перед значением колонки.

en: Before
ru: До

en: width
ru: ширина

en: Custom
ru: Произвольно

en: This will determine how the date will be displayed.
ru: Это позволит определить, как будет отображаться дата.

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Large
ru: Крупный размер

en: Medium
ru: Средний размер

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Visual Editor
ru: Визуальный редактор

en: Registered
ru: Регистрация

en: Post Type
ru: Тип записи

en: Post Count
ru: Количество записей

en: Nickname
ru: Никнейм

en: Comment Count
ru: Количество комментариев

en: Remove
ru: Удалить

en: User ID
ru: ID пользователя

en: This will make the title link to the menu.
ru: Это сделает заголовок ссылкой на меню.

en: Link to menu
ru: Ссылка на меню

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Sticky
ru: Прикреплённая запись

en: Status
ru: Статус

en: Slug
ru: Слаг

en: Shortcodes
ru: Шорткоды

en: Roles
ru: Роли

en: Ping Status
ru: PING статус

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка

en: Path
ru: Путь

en: Parent
ru: Родительская

en: Page Template
ru: Шаблон страницы

en: Order
ru: Порядок

en: Last Modified
ru: Последнее изменение

en: Last Modified Author
ru: Автор последних изменений

en: Post Format
ru: Формат записи

en: Featured Image
ru: Популярные изображения

en: Estimated reading time in words per minute.
ru: Предположительное время чтения в словах за минуту.

en: Words per minute
ru: Слов в минуту

en: minute | minutes
ru[0]: минута
ru[1]: минуты
ru[2]: минут

en: second | seconds
ru[0]: секунда
ru[1]: секунды
ru[2]: секунд

en: Depth
ru: Глубина

en: Date Published
ru: Дата публикации

en: Select which comment status you like to display.
ru: Выберите статус комментария, который Вы хотите отображать.

en: Comment status
ru: Статус комментария

en: Spam
ru: Спам

en: Pending
ru: Ожидающие

en: Total
ru: Все

en: View Public Author Page
ru: Публичная страница автора

en: View User Posts
ru: Записи пользователя

en: Edit User Profile
ru: Профиль пользователя

en: None
ru: Ничего

en: Link To
ru: Ссылка на

en: Attachments
ru: Вложения

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Width
ru: Ширина

en: Mime Type
ru: MIME-тип

en: Height
ru: Высота

en: Relative to main uploads folder
ru: Относительно корневой папки загрузки

en: Relative to domain
ru: Относительно домена

en: Part of the file path to display
ru: Часть пути к файлу для отображения

en: Path scope
ru: Область пути

en: File Size
ru: Размер файла

en: Filename
ru: Имя файла

en: Title
ru: Заголовок

en: Shutter Speed
ru: Выдержка

en: Focal Length
ru: Фокусное расстояние

en: Timestamp
ru: Отметка времени

en: Camera
ru: Камера

en: Credit
ru: Кредит

en: Aperture
ru: Диафрагма

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Caption
ru: Подпись

en: Available Sizes
ru: Доступные размеры

en: View
ru: Посмотреть

en: Trash
ru: Корзина

en: Length
ru: Длина

en: Description
ru: Описание

en: This will determine how the value will be displayed.
ru: Это позволит определить, как будет отображаться значение.

en: Field Type
ru: Тип поля

en: Multiple Values
ru: Несколько значений

en: Image
ru: Изображение

en: Excerpt
ru: Цитата

en: Counter
ru: Счетчик

en: Color
ru: Цвет

en: Default
ru: По умолчанию

en: Custom Field
ru: Произвольное поле

en: Word Count
ru: Количество слов

en: User
ru: Пользователь

en: Type
ru: Тип

en: In Reply To
ru: В ответ на

en: Post
ru: Запись

en: Content
ru: Содержимое

en: Date
ru: Дата

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
ru: Представлены на <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>

en: Date GMT
ru: Дата GMT

en: Author
ru: Автор

en: Author URL
ru: URL автора

en: Author Name
ru: Имя автора

en: Author IP
ru: IP автора

en: Author Email
ru: Email автора

en: Avatar
ru: Аватар

en: Approved
ru: Одобренные

en: Agent
ru: Агент

en: Edit
ru: Редактировать

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Use icons instead of text for displaying the actions.
ru: Используйте значки вместо текста для отображения действия.

en: Use icons?
ru: Использовать иконки?

en: Actions
ru: Действия

en: Plugins
ru: Плагины
